Otoyol Bilgi Levhaları

16.02.2019 21:00

  

Otoyol Başlangıcı: Otoyola girildiğini ve otoyol  şartlarına uyulması gerektiğini bildirir.

 

  

Otoyol Sonu: Otoyoldan çıkıldığını ve otoyol şartlarının sona erdiğini bildirir.

 

 

Kavşak İsim Levhaları: Otoyollarda yaklaşılmakta olan kavşağın adını ve numarasını bildirir. Kavşağa 2 km mesafe kala kullanılır.

      

                            

 Köprülü Kavşak Levhası               

 

  
Kavşak Öncesi Yön Levhası: Herhangi bir ayırım yerinden belirli bir mesafe önce gidiş yönüne göre yolun sağına yerleştirilirler. Bu ayrılmadan itibaren yolların ulaştığı yerleşim birimini, yol numaralarını, gerekli hallerde figürleri ve ayrımlardaki hız kısıtlamalarını içerir.

  

 

Refüj Ortası Yön Levhası: Otoyolda herhangi bir ayrım yerinden önce sürücüleri bilgilendirmek için refüje yerleştirilen bilgi levhalarıdır. Bu ayrılmadan itibaren yolların ulaştığı yerleşim birimini, yol numaralarını, gerekli hallerde figürleri ve ayrımlardaki hız kısıtlamalarını içerir.

 

      

Kaplama Üstü (Baş Üstü) Yön Levhaları: Taşıyıcı bir yapı ile yoldan en az 5m yüksekliğe monte edilir. Yalnız bölünmüş yollarda kullanılırlar. Bu ayrılmadan itibaren yolların ulaştığı yerlerim birimini, yol numaralarını, gerekli hallerde figürleri içerir.

       

 

Otoyol Yasakları: Yayaların, bisikletlerin, motorsuz araçların ve lastik tekerlekli traktörlerin otoyola girmelerinin yasaklanmış olduğunu bildirir.

 

Otoyol Rejimi: Otoyola katılımın sona erdiğini, otoyolda uyulması gereken mecburi asgari hız ile azami hız sınırlarını ve duraklamanın, park etmenin, geriye dönmenin yasaklanmış olduğunu bildirir.

 

 

Geniş Araç Levhası: Geniş araç kullanan sürücülerin bilet alma ya da ücret ödeme gişelerinde girmeleri gerekli gişeleri bildirir.Servis Alanı İşaret Levhaları: Otoyolu kullanan sürücülerin, otoyolda belli aralıklarla bulunan servis alanlarına yaklaştıklarını, geldiklerini ve servis alanlarında verilen hizmetleri bildirir.

 


Park Alanı İşaret Levhası: otoyolu kullanan sürücülerin, otoyol kenarlarındaki park alanlarına yaklaştıklarını ve geldiklerini ayrıca park alanında verilen hizmetleri de bildirir.

 

 

OGS ve KGS Sistemi Şerit Kullanım Levhası:  otoyol giriş ve çıkışlarına yaklaşan ve OGS-KGS sistemini kullanacak sürücülerin seçmeleri gereken şeritleri bildirir.


Otoyol giriş ve çıkışlarına yaklaşan OGS ve HGS sistemini kullanacak sürücülerin seçmeleri gerekli gişe ve turnikeleri bildirmektedir.

 

 

 Otoyol Şerit Düzenleme Levhaları:

         

  İki Şeritli Yola Bir Şerit İlave Durumu

 Üç Şeritli Yola Bir Şerit İlave Durumu

  İki Şeritli Yolun Normal Şeride Ulaşacağı Durum

  Üç Şeritli Yolun Normal Şeride Ulaşacağı Durum    

                                              

       

 

 Şerit Seçimi ve Kullanımı Levhaları: Otoyolda sürücülerin kullandıkları araç cinslerine göre önlerindeki araçları geçme ve kullandıkları araç cinslerine göre hangi şeritleri kullanmaları gerektiğini bildirir.      

 


Tünel İsim Levhası: Tünel girişlerinde bulunur, Tünelin adı ve uzunluğunu gösterir.
 


Viyadük İsim Levhası: Viyadük başlangıcına konulur. Viyadük adı ve uzunluğunu gösterir.

 

 

Otoyol Çıkış Yaklaşım Levhaları: Otoyoldan çıkış yapacak sürücülere, çıkış için 300 m - 200m - 100 m kaldığını bildirir.

                   


Otoyol Şerit kapatma Levhası: Otoyol ve ekspres yollarda bakım, onarım veya yapım çalışmaları nedeni ile gidişe ayrılan şerit veya şeritlerin trafiğe kapalı olduğunu bildirir.

 


Otoyol Bilgi Levhaları