Karayolunun Kullanılması Kuralları

13.02.2019 21:00

Sürücüler; Karayollarından faydalanırken, karayolu üzerindeki yasaklama, kısıtlama ve trafik durumuna göre gerektiren tüm kurallara eksiksiz uymak zorundadırlar.

·         Aksine bir işaret yoksa bütün sürücüler araçların gidiş yönüne göre yolun en sağından sürmek zorundadırlar.

·         Çok şeritli yolda hızın ve trafiğin gerektirdiği şeritten sürmek zorundadır.

·         Üç şeritli iki yönlü karayollarında, tırmanma şeridi olarak tahsis edilen en sağ şerit ağır vasıtalar için ayrılmıştır. Orta şerit çıkış yapan araçların önlerindeki aracı geçmeleri için ayrılmıştır, iniş yapan araçlar ise boş olması halinde orta şeritten yararlana bilirler en sol şerit gelen trafik için ayrılmıştır sürekli işgal edilemez.

·         Trafiği aksatacak veya tehlike oluşturacak şekilde şerit değiştirmek yasaktır.

·         Kavşaklara yaklaşırken yerleşim yerleri dışında 150 metre, Yerleşim yerleri içinde 30 metre mesafe içinde sürücülerin şerit değiştirmeleri yasaktır.

·         Geçme, dönme, duraklama ve park etme gibi haller dışında şerit değiştirilmez.

·         Bölünmüş yollarda, karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilemez.

·         İşaret verilmeden şerit değiştirilmez.

·         İki Şeritli ve İki Yönlü Karayolları: Türkiye sınırlarında trafik sağdan akar. Sürücüler iki şeritli ve iki yönlü karayollarında kendi gidiş yönlerine göre sağdan gitmelidirler.
  

·         Üç Şeritli Ve İki Yönlü Karayolları: Eğimli karayollarında ağır taşıtların yokuş yukarı çıkarken trafiği engellemeleri için tırmanma şeridi bulunur. Taşıtlar kendi gidiş yönlerine göre sağ şeritten giderler. Ancak şerit müsait ise ve şerit değiştirmek yasak değil ise iniş yapan araçlarda orta şeridi kullanabilirler. En sol seride geçmek yasaktır.

·         Dört veya Daha Çok Şeritli ve İki Yönlü Karayolları: Motosiklet, otomobil, minibüs, kamyonet ve otobüs dışındaki araçlar en sağdaki şeridi kullanırlar, ancak dönüş veya öndeki aracı geçmek amacıyla soldaki şeridi kullanabilirler. Bu yollarda karşı yönden gelen trafiğe ayrılan şeritlere geçmek yasaktır.

·         Bütün Karayollarında: Karşıdan gelen trafiğe ayrılan şeride girmek, Gidişe ayrılan şeritlerden en soldaki şerit, sadece geçme ve dönme hallerinde kullandır, bu şeridi sürekli işgal etmek yasaktır. Seyir halinde ki bir araç ancak; geçme, dönme, durma, duraklama ve park etme amacıyla şerit değiştirebilir.

·         Şerit Değiştirilirken:

o    Girilecek şeridin kontrol edilmesi,

o    İşaret verilmesi,

o    Girilecek şeritte araç varsa geçmesini beklemek gerekir.

 

 

Sürücü ve Yayaların Uymaları Gereken Öncelik Sırası

1.       Trafik görevlilerine

2.       Işıklı ve sesli trafik işaretlerine

3.       Trafik işaret levhalarına, yer işaretlerine

4.       Yol çizgilerine


 

5.       Karayolları Trafik Kanun ve Yönetmeliğinde gösterilen diğer kural, yasak ve yükümlülüklere uyulmalıdır.